Bize Ulaşın 0 (531) 893 88 28
Pazartesi — Cuma: 9:00 — 18:00
DAP ROYAL CENTER Altayçeşme Mah. Çamlı Sokak No:16 D/Blok Kat:15 D:55 Maltepe İSTANBUL

İngiltere'de Eğitim

Onan Danışmanlık > Eğitim > İngiltere’de Eğitim

İNGİLTERE DE EĞİTİM

İngiltere’de üniversite eğitimi popülaritesini günden güne artırmaktadır. Oxford ve Cambridge gibi iki anıt okula sahip olan İngiltere’de üniversiteler dünyanın önde gelen üniversitelerindendir ve pek çok alanda öncüdür. Yabancı öğrenciler için en gözde ülkelerden birisi İngiltere’dir. Aktif olarak 442 binden fazla uluslararası öğrenci eğitim görmektedir. İngiltere’de üniversite okumanın birçok avantajlı yönü vardır:

  • Üniversiteyi İngiltere’de okuyan öğrencileriçin iş bulma süreçleri daha kolay ve hızlı olmaktadır,
  • Kariyer hayatına daha başarılı ve daha hızlı bir şekilde adım atarlar,
  • Mesleki kariyerlerine daha sağlam bir hazırlık yapmış olurlar,
  • İngiltere’de lisans eğitimi almış öğrenciler daha iyi İngilizce konuşmakta ve bu dile daha fazla hakim olmaktadır. Günümüzde İngilizce dilinin ne kadar önemli olduğunu da söyleme gerek dahi yok.

Ayrıca İngiltere’de 180 ayrı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Bu durum da buradaki öğrencilere çok farklı kültürleri tanıma ve onlarla birlikte eğitim alma şansı verir. İngiltere’de üniversite eğitimi şartları esnek olduğundan ‘Foundation Programı’na ihtiyaç duymayan, sağlam bir lise eğitimi almış ve İngilizce seviyesi yüksek öğrenciler üniversite eğitimlerini üç sene gibi kısa bir sürede tamamlayabilirler. Bu da hem zamandan kazandırır hem de yurt dışında harcanacak zaman ile doğru orantılı olarak masrafları azaltır.

İngiltere’de Lisans Eğitimi

Ana Hatlarıyla İngiliz Eğitim Sistemi şu şekildedir:

İngiltere’de üniversite sistemi ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; lisans (undergraduate) ve yüksek lisans-doktora (postgraduate).

İskoçya hariç ülkenin diğer bölgelerinde lisans eğitimi normal olarak üç yıdır. Öğrenciler müfredata ek olarak bir iki ders daha alarak belirli bir konuda uzmanlıklarını geliştirir ve özel alan lisans derecesi (honours) derecesine sahip olurlar. Günümüzde artık hemen her lisans derecesi ‘honours’ olarak sunulmaktadır. Yeni üniversitelerin birçoğu eski üniversitelere göre kabul şartlarında daha esnek davranmaktadır, bu durum adaylar için avantaj sağlamaktadır.

Üniversiteler, öğrencilere lisansüstü eğitim kapsamında master ve doktora programları sunar. İngiliz üniversiteleri tarz olarak öğrencileri bağımsız düşünme ve karar verme konularında eğitir ve onların araştırma yapmaları için teşvik eder.

İngiltere’de akademik yıl ne zaman başlayıp ne zaman bitiyor?

İngiltere’de akademik yıl Eylül veya Ekim aylarında başlamaktadır. Ancak her üniversitenin farklı kabul tarihleri olabilir. Çünkü bazı yükseköğretim kurumları dönem esasıyla çalışır veya doktora vb. programlara katılan araştırma öğrencileri öğrenim yılının herhangi bir yerinde okullarına başlayabilir. İngiltere’de eğitim sistemi üç dönemden oluşmaktadır. Akademik yıl içerisinde Noel ve Paskalya tatilleri, ayrıca Ağustos ayının tamamında, Temmuz ve Eylül aylarının da bir kısımını kapsayan uzun bir yaz tatili vardır. Dönemler genellikle okullar ve yüksekokullar için daha uzun, üniversiteler içinse daha kısadır.

İngiltere’de üniversiteye nasıl girilir?

İngiliz üniversitelerine girişte kullanılan bazı kriterler bulunmaktadır.

Bu kriterler;

İngiliz öğrenciler için istenilen kriterler şu şekildedir: genellikle A-Level, AS-Levels, Uluslar arası Bakalorya, BTEC ve GNVQ’dan (General National Vocational Education) uygun ve yeterli puanı almış olmaları.

Yabancı öğrenciler için istenilen kriter ise; Foundation Kurslarına katılmalarıdır.

İngiltere’de üniversite okumak isteyen ve Türkiye’den lise diploması almış olan öğrenciler için ise farklı kriterler bulunmaktadır. Üniversiteye devam edebilmek için genellikle 2 akademik yıl devam eden “A-Level” (Advanced Level) diploma veya ‘International Foundation Year’ gibi muadili olan bir eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Türkiye’de normal liselerde okumuş ve mezun olmuş öğrencilerimizin büyük bir kısmı İngiltere’de yükseköğretime foundation programlarıyla başlarlar.

İngiltere’de Üniversite Hazırlık Eğitimi: Foundation

Temel ya da geçiş kursları olarak ifade edebileceğimiz kurslardır. Foundation kurslarının en önemli özelliği, gerekli yeterliliğe sahip olmayan öğrencilerin üniversite eğitimine devam etmelerine imkan sağlayacak şekilde düzenlenmiş olmalarıdır. Bu kursların bazıları işletme, hukuk, mühendislik ya da elektronik gibi özel programlara, bazıları da genel sosyal bilimler gibi bir programa giriş içindir. Bu kurslar bir yıl sürmektedir ve bir ya da daha fazla konuda olur ev bu kursların çoğu bir üniversite ya da yüksekokuldaki belli bir diploma derecesi ile bağlantılıdır. Bu kurslarda başarılı olan öğrenci üniversiteye devam etme hakkı kazanır.

HND / Foundation Degree Nedir?

Türkiye’deki önlisans programlarına benzetilebilecek türdeki programların isimlerine HND / Foundation Degree programları denmektedir. HND programlarına genellikle, uzun süreli üniversite eğitimi gerektirmeyen bölümlerde okuyarak kısa yoldan iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler katılırlar. ( Mühendislik, hukuk, mimarlık vb). Bir nevi mesleki eğitim programları olarak değerlendirilebilir. HND programları içerik olarak aynıdır fakat ‘Foundation Degree’ ismiyle de sunulurlar. Eğer öğrenciler bu programları tamamlar ve yine de üniversite diploması almak isterse, ‘top-up’ isimli bir sene süren programlara katılarak lisans derecesine sahip olabilirler. HND ve Foundation Degree programları fiyat olarak lisans programlarına daha uygundur. Bu da bu programların en avantajlı yönüdür.

A Level Nedir?

Öğrenciler GCSE sınavına girdikten sonra “altıncı sınıf”a (sixth form) başlarlar ve bu süreç iki yılda tamamlanır. Bu kurslar İngiliz üniversitelerine ya da yüksekokullarına girişte en çok kullanılan giriş standardıdır ve oldukça önemlidirler. Öğrenciler, A Level sınavlarına yükseköğrenim görmek istedikleri konular ile ilgili iki ya da üç konuda girmektedirler. Bu kurslar normalde 2 yıl sürmektedir ancak bazı yerlerde verilen yoğun ve hızlandırışmış eğtimler ile birlikte 1 yılda bitirilen A-Level kursları bulunmaktadır. Yabancı öğrenciler bu kurs eğitimine bağımsız ve orta dereceli okullardan birisinde devam edebilirler. A-Level sınavları için yapılan hazırlıkların GCSE için yapılan hazırlıktan oldukça farklı olduğunu belirtmek gerekir. Öğrenciler A-Level aşamasında 3-4 konuda iki yıllık bir süreç içerisinde uzmanlaşmak için eğitim görürler. A-Level eğitimi takriben Amerikan üniversite sistemindeki eğitimin ilk yılına tekabül etmektedir. A-Level eğitiminin çalışılacak konularda erken uzmanlaşma gibi avantajları vardır ancak bununla birlikte daha dar bir bilim alanında çalışacak olmak gibi bir dezavantajıda vardır. A level kurslar bu iki yönüyle, adaylar tarafından değerlendirilmeli ve doğru karar verilmelidir.

Başvuru işlemleri nasıl ve ne zaman yapılır?

Öğrenciler bu programlara Eylül ya da Ekim aylarında başlarla ancak bunun için bir önceki yılın sonbahar aylarından itibaren başvuru yapılması gerekir. Eğer öğrenci okula doğrudan başvuru yapma konusunda yeterli vasıflar sahip ise müracatını (UCAS) aracılığıyla direkt yapabilir. UCAS ülkemizdeki ÖSYM ile aynı fonksiyona sahiptir ve başvurunuzu seçtiğiniz okula iletir. Bir üniversite ya da yüksekokul; öğrencisinin A-Level ya da eşdeğeri sınavlarda belli notları almış olması şartına bağlı olarak okullar öğrenciyi kabul eder. Başvurulan üniversite ya da yüksekokulun öğrenciyi kabul etmemesi durumunda ise UVAS başvuruyu hala açık yeri olan diğer eğitim kurumlarına yollamaktadır. UCAS vasıtasıyla aynı anda 5 okula kadar başvuru yapılabilir.

İngiltere’de Pre- Master / Pre-Sessional Programları

İngiltere’de master programlarına katılmak için neler gereklidir sorunun cevabı aslında oldukça basit; Belli bir lisans ortalamasına sahip olmak gerekmektedir. İngiltere’de bulunan üniversitelerde master programları için istenilen not ortalaması okuldan okula farklılık göstermektedir. Türkiye’de üniversiteyi bitirmiş bir öğrencinin lisans not ortalaması master yapmak istediği okula yetmiyorsa ve öğrenci kesin olarak o okulda yüksek lisans yapmak istiyorsa ‘pre-master’ programından yararlanabilir. Süre olarak bir sömestrden başlayıp bir akademik yıla kadar çıkabilen pre-master programları teknik olarak öğrencinin lisans not ortalamasını ‘upgrade’ etmeleri için düzenlenmiştir. Yani bir nevi ortalama yükseltmek için oluşturulmuş programlar denebilir.Bu sayede, Pre-master yapan öğrenci lisans not ortalamasının düşüklüğünden etkilenmez ve daha iyi bir okulda master yapma fırsatını yakalamış olur.

Pre-sessional programları öğrenciler için başka bir seçenektir ve İngilizce seviyesine göre devreye girmektedir. İngiltere’de katılmak istediğiniz lisans veya master programı standart olarak bir yabancı dil düzeyi gerektirmektedir. IELTS 6.5, TOEFL 90IBT vb gibi alt sınırlar bulunmaktadır. Yabancı dil sınav sonucunuz bunun altında olduğunda tekrar sınava girmek yerine üniversite bünyesinde ana program öncesi sunulan pre-sessional programlarından birisine katılarak doğrudan ana programa devam edebilirsiniz. Pre-sessional programına katılmanın sınavın stresinden kurtulmanın yanında üniversite okuyacağınız veya master yapacağınız kuruma önceden uyum sağlama gibi ek faydaları da bulunmaktadır. İngiltere’de PreSessional programlarına katılacak öğrencilerin UKVI IELTS sınavına girmiş olmaları gerekmektedir.

İngiltere’de Master Eğitimi

İngiltere’de yüksek lisans programları iki gruba ayrılırlar. Bunlar; öğretime dayalı ve araştırmaya dayalı programlardır ve genellikle bir senede tamamlanırlar. İngiltere’de master programına başvuruda temel kabul kriter not ortalamasıdır. Üniversitelerin seçicilik durumuna göre genellikle 2.50 üzeri bir ortalama tercih edilirken Tercih edilen ortalama not ortalaması üniversitelerin seçicilik durumuna göre genellikle 2.50 ve üzeridir. Ancak bunun altında olunan durumlarda da doğrudan kabul mümkün olabilmektedir. Diğer bir seçenek olarak ise öğrenci pre-master programlarına katılmayı düşünebilir.

İngiltere’de Doktora Eğitimi

Normal şartlarda İngiltere’deki doktora programları ders kısımı içermez. Direkt olarak araştırma dönemine gidilir. Bundan dolayı programın süresi 3 senedir ve ABD’ye kıyasla daha kısa sürede programı tamamlamak mümkündür. İngiltere’ye doktora başvurusu yapacaklar için en önemli çalışma ‘Research Proposal’ adı verilen ve doktoranın yol haritası denebilecek olan çalışmadır. İngiliz üniversitelerine doktora başvurusunda bu ülkede yüksek lisans yapmış olanların şansı daha fazladır demek mümkündür. İngiltere doktora yapma konusunda ABD’ye göre kısalık avantajına sahiptir. Burs alması ise hayli zordu bu kısımı da dezavantajı denilebilir.Öğrenciler okul ve yaşam giderlerinden aynı oranda sorumludurlar.

İngiltere’de Yaşam Koşulları ve Konaklama

İngiltere’de üniversite ve lisansüstü eğitim yapan öğrenciler genellikle okul yurdunda konaklamayı tercih ederler. İngiltere’de yüksek lisans yapan öğrenciler okul yurdunu özellikle seçerler; çünkü sürenin kısa olması, yurtta kalmanın formalitelerinin daha az oluşu ve yurdun daha güvenli oluşu gibi bir takım pozitif nedenler vardır. İlk sene için okul yurdunda konaklama garantisi hemen hemen tüm İngiliz üniversiteleri tarafından öğrencilerine verilir.. Bunun için belli bir tarihten önce başvuru yapmış olma şartı aranabilir. Bu yurtlar genellikle tek kişi için tasarlanmış “standart odalar” ve ya “en-suite” diye tabir edilen banyo ve tuvaleti kendi içerisinde olan seçenekler sunarlar. Bazı yurtlarda farklı olarak mutfağın da dahil olduğu ‘stüdyo flat’ seçenekleri vardır.

Ödeme ve kontratlar noktasında ise okullar uzun dönem için kontrat yaparlar ve konaklama ücreti okulun belirlediği politikaya göre peşin ya da taksitler halinde ödenebilir.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi için Vize Şartları

Eğitim için verilen vize “Tier4 General Student” vizesidir. Bu vize türüne başvuru yapabilmek için müracaat öncesi banka hesabında en az 28 gün boyunca okul ve yaşam giderlerini karşılayacak miktarda para tutulmuş olması gerekir. Banka hesabı öğrenci veya anne/babaya ait olabilir. Hesabın anne/babaya ait olması halinde dokümanlara bir de sponsorship (sponsor) mektubu eklenir. Yaşam giderleri Londra ve Londra dışı olmak üzere ana hatlarıyla iki şekilde hesaplanır.

1- Londra merkez için aylık yaşam gideri 1,265 GBP * 9 ay olarak (toplamda 11,385 GBP) hesaplanırken,

2- Londra’nın dış semtleri ve Londra dışı yerler için 1, 015GBP * 9 ay olarak (toplamda 9,135 GBP) hesaplanmaktadır.